Pojďme si společně říci, co je to rekreační sport a jak může pozitivně nebo negativně ovlivnit kondici našich zad. Protože v našem těle všechno souvisí se vším, musíme se tedy ptát: jak může rekreační sport pozitivně nebo negativně ovlivnit kondici našeho organismu?

Definice rekreačního sportu

Začněme definicemi obou pojmů, z kterých se výraz „rekreační sport“ skládá.
„Sport je tělesná pohybová aktivita provozovaná podle určitých pravidel a zvyklostí“.
„Rekreace je forma odpočinku nebo činnosti ve volném čase, která je nezbytná pro existenci
a rozvoj fyzické a psychické energie člověka“.
Spojením těchto definic dostaneme zhruba toto znění:Rekreační sport (dále jen RS) je tělesná pohybová aktivita provozovaná ve volném čase, sloužící k fyzickému a psychickému rozvoji člověka.

Rekreační sport a naše zdraví

Jaké sporty jsou vhodné při bolestech zad? Záleží na tom jaký druh RS budeme provozovat, v jaké intenzitě, jaká je naše celková fyzická i psychická kondice a v jakém stavu jsou naše záda.
Jestliže se cítíme celkově dobře a netrpíme žádnými zdravotními obtížemi, můžeme říci, že jakýkoliv RS, který děláme s chutí, nám bude ku prospěchu. Takováto činnost příznivě ovlivňuje oběhový aparát (srdce, plíce a cévní systém), zlepšuje naši psychickou kondici a dle typu zatěžuje i náš svalový aparát. Právě vliv RS na svalový aparát určuje jeho prospěšnost v souvislosti s léčbou, prevencí nebo rizikem vzniku bolestí zad a páteře.
Obecně můžeme říci, že preferujeme sportovní činnosti, které rovnoměrně zatěžují celé tělo a mají blízko k přirozeným pohybům (chůze, běh, plavání, šplh). Naopak jednostranné pohyby při sportu a činnosti při kterých je vytvářen větší tlak na páteř vytvářejí riziko vzniku zdravotních obtíží.

Zdraví prospěšné rekreační sporty

Účinek je hlavně preventivní, ale v některých případech může být i součástí léčby bolestí zad a pohybového aparátu.
– Plavání všech stylů (důležitá je správná technika, hlavně dýchání – prsa pod vodu, kraul na obě strany).
– Běh v přírodě nebo na trenažéru, (pozor na držení těla při běhu – uvolněná ramena, hlava ve střední pozici, uvědomovat si pocit aktivních břišních svalů).
– Turistika, chůze v přírodě, (viz běh).
– Nordic walking, koncept zdravotního kondičního cvičení při kterém se používají hůlky, čímž výrazně zapojujeme i horní polovinu těla.
– Orientální cvičební techniky: jóga, Tai-Chi (hlavně u jógy je třeba začínat postupně a v jednotlivých pozicích necvičit přes bolest).
– Komerční cvičební koncepty: Pilates, Power jóga, Body styling atd. Vybírejte pečlivě cvičitele, u těchto cvičení závisí hlavně na něm, jaký vliv bude na vás cvičení mít. Více… Pilates a bolesti zad, Jóga a bolesti zad.
– Kondiční posilování: (POZOR!!! v případě, že je prováděno špatně, může škodit vaší páteři), více v kapitole Více… Kondiční posilování a bolesti zad.
– Jízda na koni, (celkově velice vhodný sport při obtížích se zády), Více… Hypoterapie
– In-line skating, (pozor na úrazy a dobrou techniku).
– Gymnastická cvičení.

RS s neutrálním účinkem na funkci páteře

V případě, že jste zdraví, je účinek těchto aktivit celkově pozitivní. Při již probíhajících zdravotních obtížích, se tyto mohou vlivem těchto sportů zhoršit.
– Většina kolektivních míčových sportovních her (fotbal, volejbal, házená, lední hokej, nohejbal).
– Vodní sporty (surfing, jachting, veslování, vodáctví).
– Cyklistika (silniční i horské kolo), Více… Cyklistika a bolesti zad.
– Bojové sporty (box, zápas, judo, asijská bojová umění).

Rizikové rekreační sporty

Dopad na naše zdraví záleží na celkové kondici, intenzitě a věku ve kterém se sportem začínáme. Sporty s tímto rizikem vyžadují aktivní kompenzační režim, tzn. cílené fyzické cvičení jako doplněk daného sportu. Řadíme sem tyto kompenzační techniky: strečing, posilování, rehabilitační cvičení.

– Motoristické sporty (automobily, motorky). Kombinace nepřirozené polohy v autě nebo na motorce s vibracemi a otřesy, které jízdu doprovázejí je značným rizikovým faktorem vzniku bolestí zad a páteře. Více… Motorismus a bolesti zad.
– Tenis, golf, squash, badminton jsou atraktivní a moderní sporty, které však velice jednostranně zatěžují pohybový aparát, což vede ke vzniku svalových dysbalancí (nerovnováha) v celém těle. Svalové dysbalance jsou příčinou vzniku závažnějších obtíží pohybového aparátu. Více… Tenis a pálkovací sporty, Golf.
– Silové sporty (vzpírání, silový trojboj, kulturistika). Dochází při nich ke značnému přetěžování páteře i ostatních kloubů. Je nutná perfektní technika cvičení, vhodná strava a dobrá regenerace. Více… Silové cvičení.

Náš TIP

Někdy se žertem říká, „sportem k trvalé invaliditě“. To platí nejenom v případě sportovních úrazů, ale i u špatné technicky při sportovní činnosti a podceňování rizik spojených s provozováním rizikových sportů. Platí tedy, že bychom měli všechny sporty provádět správně technicky, dobře se rozcvičovat, používat ochranné pomůcky a v případě potřeby provádět doporučené kompenzační cvičení!