Častou příčinou bolestí zad, ramen, paží a zápěstí, vzniku zrakové únavy je nevhodné uspořádání, vybavení a umístění počítačového pracoviště.

Ergonomické doporučení

Spočítejte si, kolik času denně, týdně a měsíčně u PC strávíte a jestliže zjistíte, že jsou to v průměru více jak 3 hodiny denně, věnujte správnému uspořádání pracoviště maximální pozornost.

V případě, že si zařizujete nové pracovní místo, udělejte to bez kompromisů dle ergonomických doporučení. Investujte do kvalitní židle, stolu, monitoru, klávesnice i myši. Bude vás to stát více finančních prostředků než při pořízení běžných produktů, ale tato investice se vám určitě vyplatí.

Jestliže již své pracovní místo máte, nepřizpůsobujte se automaticky velikosti stolu a židle, uspořádání a rozmístění pracoviště. Mějte na paměti, že ten kdo toto místo zařizoval, třeba vůbec netušil, že nějaká ergonomie existuje. Vždy se snažte přizpůsobit pracoviště svým potřebám, v případě, že z technických nebo jiných důvodů výsledek neodpovídá všem požadavkům, dosáhněte alespoň možného kompromisního maxima.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) vydal v rámci zdravotní osvěty doporučení „Jak si ergonomicky uspořádat místo u počítače„. Jedná se o praktický text s názornými obrázky, který obsahuje všechny důležité zásady ergonomie při práci na PC.