Léčba přírodními substancemi byla prvopočátkem vývoje léčivých přípravků…. a dodnes má co říci!

Zpátky na začátek

Existuje mnoho vyzkoušených (empirických) léčebných postupů založených na použití bylinek, extraktů z nich, odvarů. Jako malým dětem nám babičky přikládaly na unavené a zanícené oči oblady světlíkového odvaru, při kašli používá leckdo dodnes cibulový odvar apod.
Moderní farmacie zná a používá celou řadu přírodních účinných látek, mhoho z nich bylo ověřeno klinickými studiemi. Některé byly pro silnější účinek chemicky upraveny a používají se v lécích na předpis, některé známe z volně prodávaných potravinových doplňků.
Klasickým příkladem je použití vrbové kůry. Odvar se doloženě používá již od starověku. Snižuje horečku a tiší bolesti. Na počátku 19. století byl z vrbové kůry (salicis cortex) extrahován glykosid salicin, jehož oxidací byla vyrobena salicylová kyselina. Ta se zevně např. v alkoholovém roztoku používá dodnes, nicméně pro žaludeční obžíže při celkovém požití byla upravena na dnes běžně užívanou kyselinu acetylosalicylovou (Aspirin) a jiné deriváty.

Vrátková teorie

Nobelovou cenou později ocenění Melzack a Wall teoreticky popsali jev, který dodnes tlumí bolesti. Vrátková teorie zjednodušeně říká, že z jakéhokoli orgánu může do centra (mozek) probíhat právě jedna důležitá informace. Jinými slovy, bolí-li mne ruka a já si ji pofoukám, bolest ustoupí, protože mozek začne vnímat dotyk proudu vzduchu. Tento princip využívají mimo jiné i tzv. derivancia – látky, které při lokálním podání dráždí nervová zakončení a překrvují kůži (pocit tepla). Tím dochází dlouhodobě k potlačení vnímání bolesti (např. nataženého vazu, pohmoždného svalu aj.).

Kafr

…se dříve získával ze dřeva stromu skořicovníku kafrového. Jeho domovinou je asie, kde býval tradičně dodáván z Japonska a Tchaj-wanu, přes Indii a arabské státy se následně dostal do evropy. Jeho působení je zejména analgetické, antiflogistické a antiseptické. Někoho však osloví i charakteristická, pronikavá vůně. Je součástí zevních mastí, gelů a krémů, masážních emulzí, alkoholových roztoků. Pro překrvující efekt ho lze dobře použít u mírných omrzlin.

Kapsaicin

… je tím, co pálí v paprice (Capsicum). Dnes se používá v alkoholových roztocích nebo náplastech k zevnímu užití zejméne při chronických bolestech. Dobře může ulevit např. při přetrvávajících obtížích suchého stádia po pásovém oparu. Stimulací nervových zakončení i periferním vyčerpáním zásob mediátorů bolesti vede k dobré úlevě u zánětlivých (artritida), degenerativních (artróza) nebo i pooperačních (fantomové bolesti) stavů. Po zaléčení přetrvává efekt i déle než 1 měsíc. Někomu bude příjemný i hřejivý efekt.

Mentol

… je součásí mátové silice. Při zevní aplikaci dráždí chladové receptory. Jako přídavek do zubních past, bonbonů, ale i zevních přípravků působí mírně anesteticky (znecitlivění).

Arnika

… , resp. tinktura z květů prhy arniky (Arnica montana), přidaná do mastí, ulevuje při sportovních poraněních, ale i revmatismu. Účinnými látkami jsou arnicin, třísloviny, flavonoidy a laktony.

Silice

… z eukalyptu, kosodřeviny, tymiánu, jalovce, puškvorce, hřebíčku, skořice, tea-tree, bazalky mohou svými přirozenými substancemi zasahovat do metabolismu zánětu, který zprostředkuje bolest, a tím ji snižovat. Mohou se použít ve formě zábalu nebo koupele. To, kolik látky se do organismu vstřebá, zavisí na koncentraci, ploše působení a prokrvení kůže (teplá lázeň).
Již Josef Švejk při revmatismu s úspěchem užíval Opodeldok, obsahující tišící silice rozmarýnu a levandule.

Kostival

… obsahuje více účinných látek (allantoin, slizy, třísloviny). Jejich zastoupení je v kořeni (spolu s toxickými alkaloidy) i nadzemních částech rostlin, které jsou v současnosti preferovány. Výtažky jako součást gelů a mastí tlumí bolest, podporují vstřebávání podlitin a hojení sportovních úrazů.
Nemá smysl utíkat k bábě bylinkářce, přesto i dnes může použití přírodních prostředků vykonat mnohé dobrodiní. Derivační účinky (teplo, chlad) a vůni totiž moderní léky již dávno nemají…