To, co má na pohybový aparát největší vliv, je to, co působí nejdéle. Jednou ze tří věcí, které mechanicky nejvíce ovlivňují hybný systém je krom pohodlí sezení (židle) a kontaktu těla s povrchem zemským (boty, ale i vlastní podklad) postel, na které obvykle trávíme noc.

Podmínky spánku

Klasickými podmínkami spánku, kromě ticha, osvětlení, teploty, vlhkosti apod. jsou
1. postelový rám
2. rošt
3. matrace

Velikost postele

Základem je ležet pohodlně, tedy se na postel vejít. A to jak v jednom, tak ve dnou. Délka i šířka postele musí odpovídat velikosti uživatele, nikoli naopak. Standardní rozměry jsou 90x200cm, pohodlnější pak až 140x200cm. Dvojlůžko pak 160x200cm až čtverec 200x200cm, standardně 180x200cm. Takové rozměry odpovídají průměrně vzrostlým jedincům, pokud měříte nad 185cm, je již nutno volit postel delší – 210 i 220cm na délku.
Výška ložné plochy je dalším parametrem, na který je při výběru lůžka třeba dbát. Extrémy jsou spánek přímo na zemi a nemocniční lůžko, které je tak vysoko, aby se do postele dobře „nastupovalo“ i se o nemocného dobře pečovalo a personál se nemusel ohýbat. Z podlahy při spánku nespadnete, zato ve vyšším věku se bude hůře vstávat. Standardním kompromisem je výška 45cm, pohodlnější pak 60cm.
Pokud je pod roštem s matrací volný prostor, prospěje to jedině hygieně. Postel větrá i zespodu, vzduch může cirkulovat, nehledě na fakt, že přímo na zemi se usazuje nejvíce prachu.

Rošt

Ty tam jsou doby, kdy byly místo roštu nabízeny rovné překližkové desky. Takový podklad nejen že nevětrá, nepostará se ale ani o rozklad spáčovy hmotnosti. Existovaly i „rošty“ z jednotlivých prken volně ložených vedle sebe, tu s mezerami, tu bez. Slepou vývojovou větví byly drátěnky – ve výsledku ne nepodobné houpací síti na rozvrzaném škuneru. Posléze byly zavedeny pevné příčkové rošty se stejně širokými příčkami i mezerami mezi nimi, nejčastěji v rozmezí 5-6cm. Tady už je umožněno větrání, pevné příčky se ale nepřizpůsobí ani tvaru ani hmotnosti těla.
Rošty s pružnými lamelami lepenými z několika vrstev dřeva představovaly ve své době revoluci. Příčky jsou stejně široké jako mezery mezi nimi a posuvy lze navíc upravovat jejich tuhost. Čím více je lamel, tím více se mohou přizpůsobovat. Standardem je 28 lamel, které ve vertikále reagují na zatížení.
Jsou-li vždy dvě lamely na kraji roštu spojeny pružnými kaučukovými terči, rozkládá se síla nejen vertikálně, ale i horizontálně posunem a dvojice lamel se mohou i naklápět do stran, či vůči sobě. Takový rošt zachovává přirozené křivky páteře i během spánku.
Rošty polohovací vám dovolí zvednou hlavu, hlavu a záda, nohy i kolena. To vše lze ovládat ručně i motorem na dálkové ovládání. Otázkou ale je, zda takový rošt neláká k tomu, aby člověk v posteli trávil více času, než je vhodné. Již staří praktičtí lékaři věděli, že postel je jen na tři účely – spánek, nemoc a sex.

Matrace

…je ta část postele, která akumuluje teplo, izoluje, pruží, přijímá pot (i ½ litru za noc)… Jak člověk stárne, mění se jeho velikost, hmotnost, tělesné proporce. Vhodná tuhost matrace se s věkem mění, proto je třeba se po zhruba 10-ti letech zamyslet, zda není čas i na výměnu matrace. Pokud tato není omyvatelná, je dobré zvážit, jestli i hygiena není důvodem k obnově.
Moderní matrace jsou kombinací přírodních a syntetických materiálů, zpravidla v hygienickém přebalu, který se dá buď přímo prát, nebo chemicky čistit. Z materiálů lze mimo jiné najít:
• syntetické pěny – polyuretan (PUR), studená pěna (HR), visco
• latex – v čisté podobě dnes již méně často
• přírodní kaučuk
• kokosové vlákno
• materiály na bázi gelu
• taštičky (drátěné pružiny v textilním pouzdře)
• pružiny (s různou silou drátu)Lze nalézt matrace vyráběné z jednoho materiálu, který je pak v různých oblastech různě upraven – anatomické zónování (perforace, vlny), s rozličně profilovaným povrchem. Výrobci se navíc předhánějí v impregnaci vůněmi, antiseptickými a jinými přípravky. Většina matrací se vyrábí kombinací různých materiálů a výrobci se tak snaží z každého využít jinou vlastnost. Např.:
• jádro z PUR pěny + PUR desky dvou tuhostí
• pružinové jádro a pěnové desky
• jádro ze dvou prořezávaných nelepených studených pěn zapadajících do sebe
• jádro se studené pěny obložené latexovými deskami
• jádro z perforovaných kaučukových desek (různé typy perforací pro různou hmotnost) + desky z kokosového vlákna
• taštičkové jádro obklopené deskami ze studené pěny

Náš TIP

Má-li váš partner (partnerka) jinou hmotnost než vy, můžete využít speciální partnerské matrace na míru, které na každé polovině zohlední jinou požadovanou hmotnost.