Vídáme je denně v reklamách, někdo má pozitivní zkušenosti, pro druhé to byly vyhozené peníze. Hovoříme o potravinových doplňcích na obnovu kloubní chrupavky. Jaké jsou naše zkušenosti a jak tyto preparáty fungují.

Co vlastně pomáhá?

Chrupavka je bezcévná, špatně regenerující tkáň. Je ve velkých kloubech končetin i v drobných meziobratlových kloubech. Dostatečným přívodem stavebních látek potravou můžeme poškozené chrupavce nabídnout pomocnou ruku.
Hlavními složkami, které obsahují potravinové doplňky jsou:
– glukosamin
– chondroitin
– kolagen
– minerály
– vitamíny
– bylinné extraktyPro naši potřebu je dobré vědět, že klinickými studiemi je skutečně prokázána účinnost suplementace základních stavebních prvků u osteoartrózy, což dokládá fakt, že některé přípravky jsou jako účinné hrazené i z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Kdy ?

Léčba degenerativních kloubních onemocnění je účinná tehdy, když je co zachraňovat. Artróza je mezinárodně klasifikována do I.-IV. stupně, který představuje nejtěžší postižení s již zaniklou chrupavkou (kloubní štěrbina chybí). Z logiky věci tedy vyplývá, že pokud má léčba dobře fungovat, musí být nasazena včas. Nejlépe ve stádiu II.

Kolik, čeho a jak?

Léčba probíhá standardně v cyklech. Několik měsíců (zpravidla 3) se užívají léky nebo potravinové doplňky, následuje stejně dlouhá pauza a nový cyklus. Do roka tak absolvujete 2 cykly, po kterých je dobré efekt dosavadní léčby zhodnotit (klinickým vyšetřením u lékaře, nebo RTG snímkem).
Účinná dávka u dospělého je:
– 400mg chondroitinu denně, v počátcích léčby přechodně i 800mg; chondroitin dobře působí u převažující degenerativní složky
– 1-1,5g glukosaminu denně; glukosamin je výhodné použít u onemocnění se zánětlivou složkou

A co další složky?

Ano, vitaminy, minerály, výtažek z brutnáku atd., atd.
Vitaminy jistě potřebujeme, stejně tak i minerály. Doplňte je kvalitní stravou. Pro vlastní tvorbu stavebního kolagenu je nezbytný vitamin C. Doporučená denní dávka je pro dospělého v Evropě 60mg denně. Šroubovat dávku do výše mnoha set miligramů denně je dloudodobě ne zcela racionální postup. Dejte si čerstvé ovoce a zeleninu. Získáte tak i vlákninu, která v tabletách na klouby chybí!

A kolagen?

I kolagen je jednou ze základních složek pojiva (pojivo je zastřešující název pro vazivo, chrupavku a kost). V celém těle je v závislosti na typu tkáně více než 10 základních typů. „Univerzální“ je kolagen I., kterým se všechny tkáně hojí. Speciální kolageny (např. pro chrupavku typ IV.) se už během dospělosti prakticky nevytvářejí. Proto chrupavka postupně degeneruje bez možnosti plné restituce, proto s věkem vznikají stále hlubší vrásky. Ano kolagen je všude.
Doplněním kolagenu v potravním doplňku je možné organismu dodat stavební kameny pro regeneraci. Po natrávení se aminokyseliny, ze kterých je přijatý kolagen tvořen, použijí na tvorbu nových bílkovin.

Proč platit za potravinové doplňky, když mi je napíše lékař?

Správná otázka. Bingo!
Pokud se prokáže významný stupeň postižení velkých končetinových kloubů, je skutečně možné předepsat léky obsahující výše zmíněné účinné složky na recept, který bude hrazen zdravotní pojišťovnou. Preskripce je ale tzv. vázaná na odbornost. Tuto možnost má pouze ortoped a revmatolog. Je tak zaručeno, že prostředky budou racionálně využity pro ty pacienty, kteří mají závažné postižení, léči se a chodí na kontroly.
Efekt na jiné klouby (páteř) je jistě také pozitivní, možnost předepsat takové léky ale v našem státě momentálně není. Takový nemocný je pak odkázán na potravinové doplňky.

Chrupavka v krabici nebo tlačenka?

Sulc, aspik, huspenina, tlačenka, závitek v rosolu…
To vše je také napěchováno stavebními složkami chrupavek. Nevýhodami takového doplňování je nemožnost stanovit přesnou dávku a zejména možná kalorická náročnost takového opatření. Ale ta chuť…
Podobné stavební složky jako chrupavka jsou i v nehtech a vlasech, takže pokud máte obtíže i s nimi, vůbec není nad čím váhat!