Regenerací se po celém světě zabývá řada odborníků. Jsou vyzdvihovány zejména 4 oblasti, jejichž ovlivnění vede k dobrým regeneračním výsledkům.

Detoxikace

Pročištění lidského těla od odpadních, přebytečných a odpadních látek je základní podmínkou života. Hlavními orgány, které tuto funkci zajišťují jsou ledviny a játra, v menší míře i plíce a kůže. Podporou přirozené detoxikační funkce těchto orgánů lze významně přispět k regeneračním možnostem organismu. Tradičními přístupy jsou např.:
– půst – zmírnění metabolické zátěže organismu, uvolnění energetických rezerv využívaných na ukládání a transport živin pro jiné procesy
– masáže – mechanické uvolnění metabolitů ze špatně prokrvených tkání a jejich následné odplavení a možnost zpracování a vyloučení
– sauna – mnohonásobně zvyšuje výdej odpadních látek kůží (voda, minerály, kyselina mléčná aj.)

Správná výživa

Pro správný chod organismu je zásadní dostatek stavebních látek, vitaminů i minerálů. Jejich množství závisí na aktuálním zdravotním stavu, věku i pohlaví. Podrobná výživová doporučení přesahují rámec tohoto sdělení. Mezi všemi je možno vyzdvihnout zejména dostatek příjmu:
– esenciálních aminokyselin a
– esenciálních mastných kyselin, které si tělo samo neumí vyrobit
– vlákniny, která je nezbytná pro správnou funkci trávicího traktu
– tekutin, ve kterých se odpadní látky rozpouštějí a se kterými se také mohou z těla vyloučit

Pravidelná fyzická aktivita

… je (z pohledu regenerace) potřeba zejména pro urychlení krevního oběhu (jak tepenného, tak i žilního). Ten zajišťuje distribuci všech látek i tepla po těle. Bez jeho udržování není možné pomýšlet na kvalitní výstavbu nových tkání ani na vyloučení odpadních látek. Je třeba znovu připomenout, že pravidelný pohyb by se měl týkat co možná největší části těla a svou rozmanitostí přispět k procvičení každého kousku naší schránky.

Relaxace

Existuje stále více důkazů o souvislosti mezi duševním zdravím (duševní hygiena) a některými tzv. civilizačními chorobami. Zlost, vztek, strach, duševní vyčerpání až syndrom vyhoření a vysoký krevní tlak (hypertenze), zvýšená hladina krevních tuků (cholesterol…), cukrovka, nádorová onemocnění, cévní onemocnění (mozkové příhody, ischemická choroba srdeční) jsou do určité míry spojenými nádobami.
Prevencí jednoho, pravidelnou relaxací – „vypnutím“ stresu – a vhodným odreagováním se je možné předejít druhému.
Dostatek spánku, společnost lidí, se kterými se cítíte dobře a pozitivní přístup k životu jsou to nejlepší, co můžete svému tělu během období, kdy vyžaduje více regenerace, poskytnout.